Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Es vēlos A kategoriju

Teksts: Aldis aka Negantelis, motoapmaciba.lv
Datums: 01.03.2011.
Rubrika: Drošība

Mācību braukšana

Parasti notiek tā. Tāpat kā par motociklu remontu, arī par moto apmācību interese uzplaiksnī līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem. Pēkšņi visiem vajag TO, un ātri. TAS ir A kategorija.

Lai arī laika apstākļi par to neliecina, jaunā moto sezona jau ir aiz stūra, tāpēc, lai mazinātu ikdienišķos un nebeidzamos jautājumus par A kategoriju, kā arī negaidot pavasara sprādzienu, sniegšu nelielu ieskatu, kā tad tikt pie kārotā A burta.

Cik maksā..., no cik gadiem..., kādu kategoriju es...?, kā lai...?

Šie ir vispopulārākie jautājumi saistībā ar A kategorijas iegūšanu, tie nenogurstot parādās moto forumos un citās ar moto transportu virtuāli un fiziski saistītās vietās.

Informācijas trūkuma, nezināšanas un izdomas dēļ laika gaitā ir izveidojušās visdažādākās baumas, aplamības, mīti un puspatiesības, kas var ne tikai sajaukt galvu potenciālajam A kategorijas tīkotājam, bet pat atturēt to no mēģināšanas to iegūt. Kā tad tas viss notiek.

Laiks iet, prasības un noteikumi, lai iegūtu A kategoriju, mainās līdzi jauniem likumiem.

Iesākumā par to, kas tad vispār tagad skaitās motocikls un kādus motociklus drīkst vadīt ar vienu vai otru A kategorijas apliecību.

Šobrīd ir šādas ar motocikliem saistītas transportlīdzekļu kategorijas.

M - mopēdi (motora darba tilpums ne lielāks par 50 kubikcentimetriem)

A1 - motocikli bez blakusvāģa, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 cm3 un jauda nepārsniedz 11 kW (15 ZS)

A - motocikli (motocikls . divriteņu mehāniskais transportlīdzeklis ar blakusvāģi vai bez tā. Šis termins attiecas arī uz sniega motocikliem)

B1 - tricikli un kvadricikli

Vairākus gadus atpakaļ A2 kategorija tika izsvītrota un tā vietā nāca tā saucamā A ierobežotā, kas nebija nekas cits, kā tā pati A kategorija, tikai personām, kas to nokārtoja, taču nebija sansieguši 21 gada vecumu, pastāvēja ierobežojums. Pirmos 2 gadus pēc kategorijas ieguves drīkstēja vadīt motociklu, kura motora jauda nepārsniedz 25kW (34zs) vai 0,16kW/kg (0,22zs/kg)*. Pēc 2 gadu ierobežojuma termiņa iztecēšanas vadītāja apliecību varēja apmainīt un braukt, ar kādu motociklu sirds kāro. Šis kategoriju sadalījums ir spēkā arī šobrīd, taču drīzumā to nāksies mainīt, atkal iekļaujot mums jau zināmo A2 kategoriju. To nosaka jauna Eiropas Savienības Direktīva par vadītāja apliecībām. Tāpat, drīzumā, lai iegūtu A kategoriju bez jaudas ierobežojumiem būs nepieciešams sasniegt 24 gadu vecumu iepriekšējo 21 vietā. Paredzams, ka tas stāsies spēkā 2013 gadā.

* Līdz šim brīdim man nav izdevies atrast atbildi, kādi tieši kilogrami (sausā, pilnā, faktiskā vai pašmasa) būtu jāņem vērā, aprēķinot šo jaudas svara attiecību. Atbildi nav sniegušas arī kompetentās valsts iestādes. Tas liek domāt, ka šāda informācija likumā nemaz nav minēta.

Minimālās apmācības prasības dažādām kategorijām

Minimālās, kas nozīmē, pat ja jūs jau mākat braukt kā Valentino Rossi, lai tiktu pielaists valsts eksāmenam, jums ir jāizdara sekojošais.

M - Minimālais vecums - 14 gadi. Apmācība autoskolā nav obligāta, nepieciešamās zināšanas un iemaņas var apgūt pašmācības ceļā. Jāuzrāda derīga medicīniskā uzziņa. Vadītāja apliecību CSDD nodaļās ir iespējams saņemt pēc teorētiskā eksāmena nokārtošanas (jautājumu skaits. 20). Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 3,55.

A1,B1 - Minimālais vecums -16 gadi. Apmācība autoskolā nav obligāta , nepieciešamās zināšanas un iemaņas var apgūt pašmācības ceļā. Jāuzrāda derīga medicīniskā uzziņa un derīga pirmās palīdzības kursu beigšanas apliecība, kā arī braukšanas mācību atļauja. Jākārto teorētiskais un braukšanas eksāmens. Teorijas eksāmens.30 jautājumi. Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 8,95. CSDD Rīgas nodaļā braukšanas eksāmenus kārto tikai ar CSDD motocikliem . Citās CSDD nodaļās eksāmenus kārto ar autoskolas vai mācību braukšanas instruktora motociklu. Attiecīgi. Ls 32.86, ja eksāmenu kārto ar CSDD motociklu un Ls 21.23, ja eksāmenu kārto ar autoskolas vai instruktora motociklu.

Pieminēšu, ka izredzes nokārtot braukšanas eksāmenu ar pirmo reizi, ja pretendents nav mācījies braukšanu pie instruktora, ir praktiski nereālas. Šeit nelīdzēs ne mamma, ne tētis ar B kategorijas apliecību, kurš pēc daudzu skolnieku domām, braucot no aizmugures ar auto, varētu iemācīt jaunajam, kā jābrauc. Tas tāpēc, ka mamma un tētis, visticamāk, autoskolu apmeklēja 10.30 gadus senā pagātnē. No instruktora pieredzes varu teikt, ja neesi ieguvis jaunu kategoriju pēdējo 5 gadu laikā, tavas CSN zināšanas, visticamāk, ir stipri pielīdzināmas Zaļā gaisma.braukt, sarkanā gaisma.nebraukt līmenim. Cita lieta, protams, ir māka iekļauties satiksmē . tai vajadzētu būt apgūtai. Ja kādu māc šaubas par mana apgalvojuma pareizību, apmeklējiet www.csdd.lv ceļu satiksmes noteikumu testa sadaļu A,B kategorijai. Gadījumā, ja tev ir 16 gadi, paprasi to nokārtot tētim vai mammai. Būsi pārsteigts par rezultātu.

A - Minimālais vecums - 18 gadi.

A - Bez ierobežojumiem šobrīd - 21 gads. Ar 2013 gadu - 24 gadi.

Apmācība autoskolā ir obligāta. Ja tev jau ir vismaz B kategorija, tad autoskolā jāizmācās 15 stundu teorijas kurss. Pēc tā jāpabeidz braukšanas apmācība pie moto instruktora. Minimālais braukšans stundu skaits tādā gadījumā ir 8, taču tas nebūt nenozīmē, ka tev ar to pietiks. Ja tev nav vismaz B kategorijas, tad teorijas apmācība autoskolā - 57 stundas, minimālais braukšanas stundu skaits pie instruktora - 15. Ja tev jau ir kāda vadītāja apliecība (izņemot M kategorijas), tad mācību braukšanas atļauja tev nav nepieciešama. Ja tev jau ir nokārtota A1 vai B1 kategorija, esi sasniedzis 18 gadu vecumu un vēlies nokārtot A kategoriju, tad tev būs jāiziet teorētiskā apmācība autoskolā 34 stundas. Minimālās braukšanas stundas tavā gadījumā būs 6. Jākārto teorijas un braukšanas eksāmens. Lai tiktu pie eksāmena, jāuzrāda tie paši dokumenti, kas A1 kategorijai + aizpildīta apmācības karte (izsniedz autoskola, aizpilda pasniedzējs un instruktors). Tātad, nokārtojot A kategoriju 18 gados, drīkstēsi vadīt augstāk norādītos motociklus ar jaudu līdz 34zs, sasniedzot 20 gadu vecumu, apmainīt vadītāja apliecību un vadīt visus motociklus bez jaudas un kubatūras ierobežojumiem.

Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 8,95. Par braukšanas eksāmenu - Ls 32.86, ja eksāmenu kārto ar CSDD motociklu un Ls 21.23, ja eksāmenu kārto ar autoskolas vai instruktora motociklu.

Par to, kas un kā tieši jādara valsts eksāmenā figūru laukumā un ceļu satiksmē, jums pastāstīs un parādīs instruktors. Piemēram, Es. Ja kaut kas neskaidrs, nekautrējies paprasīt, lai instruktors parāda tev priekšā, kā tas jādara.

*****
4.9

Komentāri

lop @ 09:23 15.09.2012.
nevar. šķiet ka no aprīļa līdz oktobrim tikai ir sezona.

sndra @ 14:17 14.09.2012.
vai ziema var nokartot A kategoriju?

Vuko @ 15:46 22.04.2012.
Neganteli, nu tad jau laikam arī apdrošinātāji ir lohi, jo bija man avārija ar visām krimināllietām, izmeklētāji lohi, un vēl kādi 7 menti lohi, kas baudīja tiesības! meklēju noteikumos punktu ko Tu nosauci, bet neatradu, palīdzēsi precizēt!

jautaaJums @ 17:01 21.04.2012.
Bet kā ir tad, ja man pašlaik ir 20 gadu un 21 paliek tikai nākamgad - šovasar nolieku A1 kategorijas tiesības, tad apmainīt pret pilno A kat. varēšu pēc 2 gadiem vai arī būs jāgaida līdz tiem 24?

Negantelis @ 20:11 31.03.2012.
Vuko izlasi ceļu satiksmes noteikumus un ceļu satiksmes likumu.

Tur skaidri teikts, ka persona drīkst vadīt transportlīdzekli ar atbilstošas kategorijas transportlīdzekli. Atbilstošu kategoriju var iegūt tikai apmainot apliecību vai arī nokārtojot to uzreiz. Ja māc šaubas,painteresējies Csdd kvalifikācijas daļā(nejauc ar info meitenēm).
Tavā gadījumā inspektors bija tomēr lohs, bet tev pašam,paveicās.

VUKO @ 17:36 03.01.2012.
Neko nav jāmaina, kad paies tie divi stāža gadi(18-20) tad automātiski var braukt ar lielo,policists tak nav lohs viņš otrpus apliecībai redz kad Tu esi nokārtjis tiesības. Tas viss no mana paša pieredzes

Negantelis @ 16:20 23.12.2011.
To Valdis

Jālasa viss teikums.

Tātad, nokārtojot A kategoriju 18 gados, drīkstēsi vadīt augstāk norādītos motociklus ar jaudu līdz 34zs, sasniedzot 20 gadu vecumu, apmainīt vadītāja apliecību un vadīt visus motociklus bez jaudas un kubatūras ierobežojumiem.

Negantelis @ 16:18 23.12.2011.
Lūdzu lasiet rūpīgāk.Viss taču jau pateikts.
2012 gadā vēl varēs kārtot lielo A ar 21 gadu.
2013 gadā jau tikai no 24 gadiem.
Tie kam ir 2 gadu stāžs ar tā saucamo A* var aomainīt apliecību un rullēt.

to oo @ 13:23 15.06.2011.
varēsi braukt ar 1l

O_o @ 13:13 15.06.2011.
Nekādīgi nevaru saprast - Ja man ir savi 10 gadi autovadītāja pieredze un B kategorijas tiesības, vai izejot noteikto apmācības kursu un nokārtojot eksāmenus es iegūšu tiesības vadīt jebkādas jaudas motociklu? Jeb tomēr sākumā būs kādi ierobežojumi?

« 1-10 : 11-20 : 21-24 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss