Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

A kategorija

Teksts: Junona
Datums: 23.07.2006.
Rubrika: Drošība

MOTOžurnāls ir novērojis, ka ļaudīm ik pa laikam uzrodas dažādi jautājumi un neskaidrības par A kategoriju – kas drīkst iegūt šo kategoriju, kādam jābūt stāžam un cik gadus jābūt sasniegušam, lai iegūtu šo kategoriju, ar kādas jaudas tehniku drīkst pārvietoties un tā tālāk. Lai viestu skaidrību, apkopojām informāciju par vairākām būtiskām ar A kategoriju saistītām lietām.

Kas ir mopēds, un kas – motocikls?

Mopēds ir divriteņu transportlīdzeklis, kura motora darba tilpums ir mazāks par 50 cm3, bet ceļu satiksmē pieļaujamais braukšanas ātrums ir līdz 45 km/h. Motocikls ir divriteņu mehāniskais transportlīdzeklis ar blakusvāģi vai bez tā, kura motora darba tilpums ir 50 cm3 vai lielāks, un konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums pārsniedz 45 km/h. Par motocikliem tiek uzskatīti arī sniega motocikli. Tricikls un kvadricikls ir trīsriteņu vai četrriteņu mehāniskie transportlīdzekļi, kuru konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums pārsniedz 45 km/h vai kuriem ir iekšdedzes motors ar 50 cm3 vai lielāku darba tilpumu (kvadricikla pašmasa nepārsniedz 400 kg (550 kg, ja tas paredzēts kravu pārvadāšanai) un jauda – 15 kW). Šis termins attiecas uz četrriteņu mopēdiem ar pašmasu virs 350 kg, bet neattiecas uz motocikliem ar blakusvāģi.

Kādas kategorijas vadītāja apliecība nepieciešama?

Vadītāja apliecības kategorijām atbilstošie transportlīdzekļi ir šādi. M – mopēdi. Ja mopēda vadītājam ir vadītāja apliecība citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanai, apliecība tieši mopēda vadīšanai nav nepieciešama; A1 – motocikli bez blakusvāģa, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 kubikcentimetrus un jauda nepārsniedz 11 kilovatus (15 zirgspēkus); A – motocikli; B1 – tricikli un kvadricikli.

Vadītāja apliecības iegūšanai noteiktais vecums

Lai iegūtu tiesības vadīt mopēdus, motociklus, triciklus vai kvadriciklus, ir jābūt sasniegušam:

14 gadus – lai saņemtu mopēda vadītāja tiesības;
16 gadus – A1 un B1 kategorijas vadītāja apliecības iegūšanai;
18 gadus – A kategorijas vadītāja apliecības iegūšanai.

Tiesības vadīt motociklus, kuru motora jauda pārsniedz 25 kilovatus (34 zirgspēkus) vai 0,16 kilovatus uz kilogramu (0,22 zirgspēkus uz kilogramu), ir personai, kurai A kategorijas transportlīdzekļa vadītāja stāžs ir vismaz divi gadi un kura saņēmusi attiecīgu vadītāja apliecību.

Ja persona sasniegusi 21 gada vecumu un nokārtojusi attiecīgus vadītāja kvalifikācijas iegūšanas eksāmenus, tā var uzreiz saņemt A kategorijas vadītāja apliecību par tiesībām vadīt visus motociklus bez jaudas ierobežojumiem. Tātad šajā gadījumā nav nepieciešams divu gadu A kategorijas vadītāja stāžs.

Transportlīdzekļa vadītājam, kuram ir tiesības vadīt A, B, C1, D1, C vai D kategorijas transportlīdzekļus, Latvijā atļauts vadīt arī A1 un B1 kategorijas transportlīdzekļus.

Apmācība un vadītāja apliecības iegūšana

M, A1 un B1 kategoriju vadītāja apliecības iegūšanai autoskola nav obligāti jāapmeklē, šo transportlīdzekļu vadīšanai nepieciešamās zināšanas un iemaņas var apgūt pašmācības ceļā un pēc teorētiskā un vadīšanas eksāmena nokārtošanas CSDD saņemt attiecīgu vadītāja apliecību. M kategorijas vadītāja apliecības iegūšanai jānokārto teorētiskais eksāmens ar 20 jautājumiem. Sekmīgi to nokārtojot, tiek izsniegta transportlīdzekļa vadītāja apliecība ar norādi par tiesībām vadīt mopēdu.

A kategorijas vadītāja apliecības iegūšanai autoskolā jāapgūst šo transportlīdzekļu vadītāju apmācības kurss un CSDD jānokārto teorijas un vadīšanas eksāmeni.

Ja tev ir tiesības vadīt kādas citas kategorijas transportlīdzekļus (piemēram, B, C), tad autoskolā jāapgūst tikai vadīšanas kurss un CSDD jānokārto A kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas eksāmens.

Nokārtot eksāmenu un saņemt vajadzīgo apliecību iespējams 10 CSDD nodaļās, kur arī citu transportlīdzekļu vadītāji kārto eksāmenus vēlamās kvalifikācijas iegūšanai – Ventspilī, Talsos, Liepājā, Jelgavā, Rīgā, Valmierā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Gulbenē un Rēzeknē.

Materiāls sagatavots saskaņā ar CSDD sniegto informāciju

*****
4.8

Komentāri

Rinalds @ 16:14 29.11.2018.
Viss praktiskākais variants ir sākumā nokārtot "B" kategorijas tiesības ( burnickis ) un pēc tam likt A kategoriju.
Jo teorija tad tikai 3 dienas.

Spocis @ 20:38 22.07.2018.
Iesaku krustojumi Lieliski un atsaucīgi pasniedzēji.

Spocis @ 16:31 02.07.2018.
Manuprāt, labākā vieta, kur kārtot A kategoriju: krustojumi

Spocis @ 22:31 25.04.2018.
Noteikti, viena no izdevīgākajām vietām, kur kārtot A kategoriju: krustojumi

Liene @ 13:46 21.06.2016.
Iesaku autoskolu Eksperts, ideāla iestāde ar kuras palīdzību iegūt motocikla tiesības autoskola-eksperts

kristaps @ 07:56 03.06.2016.
pamēģināju šitajā skolā, viss baigi ok autoskola-eksperts

kisizz @ 15:51 11.02.2016.
A kategorijas autoskola-eksperts teorijas kurss parasti ilgst trīs dienas, katru dienu pa 5 akadēmiskajām stundām. Ja domā kārtot A kategoriju, iesaku iet mācīties uz autoskolu Eksperts.

@lvis @ 16:16 28.05.2011.
ar cik kubu M-mopēdu var braukt 14 gados

caliits @ 14:24 17.11.2010.
es ar a kategorijas tiesibam aru braukt piemera ar voshodu kuram ir 175 kubi bet jauda 11kw jeb 15 zirga speki vai ari del tas kubaturas nedrikstu ka tur isti ir? :( atvainojos par drukas kludu pagasaj posta ;)

caliits @ 14:22 17.11.2010.
es ara a kategorijas tiesibam aru braukt piemera ar voshodu kuram ir 175 kubi bet jauda 11kw jeb 15 zirga speki vai ari del tas kubaturas nedrikstu ka tur isti ir? :(

1-10 : 11-20 : 21-30 : 31-37 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss